A körömgomba alattomos betegség, ráadásul gyakori előfordulása miatt sajnos népbetegségnek számít. Magyarországon a statisztikák szerint az 50 év felettiek 20-50%-a szenved ebben a betegségben...
Mit tehetünk ellene, mi az ami másoknak már bevált?
Először is nézzük, mik a leggyakoribb fajtái és tünetei:
FONALAS GOMBA: A körmök szabad széle felől indul, a köröm megvastagszik, sárgás-barnás elszíneződés jelenik meg és a körömlemez barázdált lesz. A megvastagodott köröm alól reszeléskor vagy esetleges rágáskor fehéres színű, morzsalékos anyag jön ki.
SARJADZÓ GOMBA: A körömágy felől induló gennyező, fájdalmas gyulladás. Leginkább keringési rendellenességekkel küzdők, illetve cukorbetegek hajlamosabbak rá.
A fertőzések hátterében a köröm sérülése állhat – nehéz tárgy esik a körömre, vagy túl rövidre lett a köröm vágva, szoros cipőt hord – és ez utat enged a gombaspóráknak. Közösségi helyeken (szauna, uszoda, öltöző) igen gyakori az előfordulásuk.
De oka lehet a műköröm felhelyezésekor végzett helytelen fertőtlenítés is!
Mi tegyek, ha már megvan a baj?
Orvoshoz kell fordulnunk. Nincs mese!
Kezdeti stádiumban ecsetelőt fog ajánlani, több hónapos burjánzást követően már gyógyszeres kezelést fog előírni. Ebben az esetben már vérvizsgálat is kell, erre nagyon figyeljünk oda, hiszen rettentő erős gyógyszereket kell beszednünk, ami nagyon leterheli a májat és az egész szervezetünket! Költségoldalról sem szabad elhanyagolni ezt a kúrát, hiszen a több hónapos kezelés ára 60-70.000Ft körül mozog!
És sajnos az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy nem mindenkinek hatásos!
De akkor mit tehetünk???
Vannak házilagos megoldások is. Ezeket vagy a gyógyszer mellett lehet alkalmazni a hatás fokozása érdekében, vagy helyette.
A. ECET ÉS FOKHAGYMA
A kúra: naponta kétszer bedörzsöljük a beteg körmöt fokhagymazuzalékos-ecetes vattával (egy kicsit nyomkodjuk is alá). Heti egyszer ecetes lábfürdő: öntsünk 20%-os ecetet egy lavór meleg vízbe, dobjunk mellé egy jó nagy gerezd fokhagymát összezúzva. Ebben 30 percig áztassuk a lábunkat, majd befejező műveletként egy szódabikarbónás áztatást is javaslok a szagtalanítás érdekében. :)
B. TEAFAOLAJ
Fontos, hogy csak és kizárólag a 100%-os olaj megfelelő!
Fültisztító pálcikára egy cseppet csepegtetve bekenjük az egész körmöt és a környékét, és alá is benyomkodjuk. Kiváló fertőtlenítő.
Természetesen a cipőket is fertőtleníteni kell, erre a grépfrútmagcseppet lehet használni. Egy vattapamacsot átitatunk vele, mehet a cipő orrába, majd a cipőt egy zacsiba, és min. 2 napig pácoljuk benne.
Végül de nem utolsósorban: nem lakkozzd ki a körmeid amelyek esetleg fertőzöttek lehetnek, mert ezzel akadályozod a szellőzést és a gyógyulást!!!
|