"Sarkalatos" nyári kérdések - A berepedő sarok
hazipatika.com 2011.06.02. 17:07
A nyári időszakban sokaknak különösen érzékeny a talpa, könnyen bereped a sarkán a bőr. Meg lehet-e előzni vagy szükségszerű velejárója a nyárnak?
Feltehetőleg inkább a nők érintettek, hiszen náluk jobban eltérnek a téli és nyári időszak cipőhordási szokásai. Elsősorban a száraz bőrkeményedések hajlamosak arra, hogy megrepedjenek.
Mitől keletkeznek a bőrkeményedések?
Dr. Vass Ilona bőrgyógyász szakorvos kérdésünkre elmondta, hogy bizony elsősorban hajlam kérdése, hogy kinek a lábát akarja feltartóztathatatlanul elcsúfítani ez a kellemetlenség. Többnyire lehet sejteni, hogyha a szülőknek is volt ilyen problémája, akkor a gyerekeknek is több gondot kell majd fordítani a láb bőrének ápolására.
Fokozott szarusodás észlelhető elsősorban azokon a helyeken, ahol a bőr nagyobb mechanikai igénybevételnek van kitéve, pl., ahol a cipő nyom. Ugyanígy, ha a lábnak statikai problémái vannak, csontkinövés, bütyök vagylúdtalp, akkor a terhelés nem az egészséges egyenletességgel oszlik meg a talpon, ami szintén hozzájárul a rosszabb vérellátottságú, szarusodásra hajlamosabb bőrfelületek elkülönüléséhez.
Vannak, akiknek már húszas éveik végén jelentkeznek az első bőrkeményedések, aztán később, a korral kisebb-nagyobb mértékben mindenkinél jelentkezhet. A talp zsírpárnája ugyanis az évek folyamán egyre inkább fogy. Ezzel magyarázható, hogy miért válik fájóssá a talp a korábban még kényelmes cipőkben is. Az ízületek alól eltűnő párnácskákat a láb a maga módján vastagabb bőrrel igyekszik pótolni.
A párnázott, puha talpú cipő nemcsak a bőrkeményedések kialakulását akadályozza meg, mindenféle sérüléstől, mikrorepedésektől, vízhólyagoktól is védi az érzékeny lábat.
Ami a láb körül van: lábbeli?
Természetesen a bőrkeményedések kialakulásában közrejátszik az is, milyen cipőt hordunk. Az érzékeny bőrűek cipője legyen különösen puha bőrből készült, párnázott talpú. Még alapvetőbb követelmény, hogy sehol se nyomjon. A betétes cipő csak akkor jó, ha teljesen a talphoz van szabva.
Nincs két egyforma talp, nem véletlen tehát, hogy vannak olyan kaptafaformák, amelyek termékei bizonyos lábaknál teljesen hordhatatlannak bizonyulnak, némelyek elviselhetők. Tény azonban, hogy a ma kapható magasított vagy magas sarkú cipők nagy többségének talpa jobban hasonlít egy csúszdához, mint egészséges boltozatú, mestercipész kaptafáján készült, rendes cipőhöz.
A sarok berepedését a puhaság, párnázottság mellett befolyásolja a cipőtalp szélének formája is. Kevésbé valószínű, hogy a bőrkeményedés valóban be is reped, ha olyan cipőt hordunk, aminek a talpa a sarok alatti részen nem sík, hanem inkább vályúszerű, mint a biocipők és -papucsok esetében.
A sarkat teljesen szabadon hagyó, pántos szandálokba biztosan nem izzad bele a láb, viszont könnyebben kiszárad, amit csak tetéz az a por és piszok, ami így akadálytalanul tapad rá a sarokra, tovább szárít, ezért aztán nagyon sokaknál elkerülhetetlen, hogy véresre repedjen a bőr.
Megelőzés és kezelés
Nyilván az eddig elmondottakból következik néhány megelőző óvintézkedés, amelyeket saját tapasztalatokkal is ki lehet egészíteni.
|